هومنا: سامانه هوشمند خرید و فروش املاک و مستغلات
هومنا: سامانه هوشمند خرید و فروش املاک و مستغلات

احمدیان: پس از زلزله ۱۹ اردیبهشت با تردید سرمایه گذاران و خریداران قیمت املاک و مستغلات رو به کاهش نسبی خواهد گذاشت و شاهد کاهش رشد موقت قیمتها در مناطق کانونی زلزله خواهیم بود و انگیزه سکونت در تهران پس از ویروس کرونا دومین ضربه را متحمل شد

علیرضا احمدیان سردبیر مجله رسمی املاک و پایگاه خبری املاک پرس؛ پس از زلزله ۱۹ اردیبهشت با تردید سرمایه گذاران و خریداران قیمت املاک و مستغلات رو به کاهش نسبی خواهد گذاشت.

همواره عوامل روانشناختی ناشی از زلزله و نیز تابعی از شدت این فرایند سبب کاهش تمایل سرمایه گذاری در مناطق مورد زلزله خواهد شد.

البته مدل رفتار خرید شهروندان و سرمایه گذاران املاک و مستغلات در ایران بسیار پیچیده است ولی تا مدتی تمایل به سکونت در مناطق کانونی زلزله کاهش یافته و انگیزه سکونت مردم در مناطق خارج از محدوده زلزله افزایش بیابد.

البته در ماه های اخیر به دلیل انتشار ویروس کرونا تمایل خروج برخی از بازنشستگان و افرادی که در تهران شغل ثابت و یا منبع درآمد چشمگیری ندارند به شدت افزایش پیدا کرده و پیش بینی می شود در اقتصاد پساکرونا سکونتگاه های روستایی به زودی رونق بگیرند و به خصوص مناطق مساعد خارج از شهرها با افزایش بار سکونت مواجه باشند و این سبب کاهش ارزش و برند سکونت در شهر تهران شود.

به خصوص اینکه املاک و مستغلات تجاری در شهر تهران با یک رکود جدی مواجه هستند و اگر رشد تورم نبود ما شاهد افزایش قیمتها نبودیم ولی به دلیل مشکلات زیربنیایی اقتصادی این قیمتها را در حالیکه با رکود تورمی و رکود به اصطلاح کرونایی مواجه هستیم و از طرفی تولید و صنعت تحت الشعاع کرونا قرار گرفته عده ای از صنعتگران وارد عرصه سرمایه گذاری در ساخت مسکن شده اند و پولهای صنعت وارد این عرصه شده است.

همین پولهای صنعت و تجارت به حوزه املاک و مستنغلات بسیار کار کاهش قیمت املاک را در تهران سخت نموده است و بخشی از افزایش قیمت ها در هفته های اخیر مربوط به سرمایه های این حوزه که به علت رکود پساکرونا وارد عرصه مسکن شده است.

البته در نهایت پس از ساخته شدن مستغلات قدیمی و جایگزینی آن با مسکن و ساخت و سازهای انبوه جدید و ورود این ساختمان به مدار کاربری؛ شاهد مدیریت قیمت خواهد شد ولی در ابتدای ورود گسترده سرمایه گذاران و صاحبان صنعت به این عرصه شاهد خیزش قیمتها هستیم.

لذا با الگوی رفتاری پیچیده ای در این عرصه مواجه هستیم که در نهایت سبب کاهش تمایل و ارزش سکونت و کسب و کار در شهر و مرکز تهران خواهد شد و به ویژه اینکه با یک موج عظیم و تاریخی رشد کسب و کارهای اینترنتی بیش از هر زمان دیگری داشتن فیزیکی فروشگاه و مغازه های تجاری کم ارزش خواهد شد.

منحنی رشد اقتصادی در بسترهای فضای مجازی به توفیق چشمگیرتری نسبت به کسب و کارهای سنتی خواهند رسید و تا ماه ها پس از اتمام کرونا مردم نسبت به صرف غذا در بیرون از منزل و حضور در رستورانها و کافی شاپ ها که از مهمترین عوامل رونق املاک تجاری شهر تهران هستند تردید خواهند داشت و همواره این کسب و کارها در قبل به علت رونق وافر سبب افزایش تورم انتظاری در حوزه مستغلات تجاری بودند و چون به سرعت به درآمدزایی می رسیدند سبب می شدند مالکان و فروشندگان این نوع املاک مستعد برای تاسیس رستوران و کافی شاپ اجاره ها و قیمت بالایی را طلب کنند که این چرخه به زودی کمرنگ خواهد شد.

 

 محل وقوع: مرز استانهای مازندران و تهران – حوالی دماوند

بزرگی: ۵.۱ در مقیاس ریشتر /  تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۹/۰۲/۱۹ ۰۰:۴۸:۲۱

طول جغرافیایی: ۵۲٫۰۵ / عرض جغرافیایی: ۳۵٫۷۸ / عمق زمین‌لرزه: ۷ کیلومتر

 نزدیک‌ترین شهرها:

۶ کیلومتری دماوند (تهران)

۱۳ کیلومتری رودهن (تهران)

۱۶ کیلومتری بومهن (تهران)

 نزدیکترین مراکز استان:

۵۸ کیلومتری تهران

۹۶ کیلومتری کرج

 

گفتنی است بر اثر وقوع زلزله در استان تهران تاکنون دو کشته (یک مرد ۶٠ ساله حین فرار بر اثر تروما از ناحیه سر و یک زن ۲۱ ساله بر اثر ایست قلبی) و ۲۳ مصدوم گزارش شده است که ۱۲ تن مصدومیت‌ جدی نداشتند و ۱۱ نفر مصدوم ناشی از ترس یا فرار در محل و یا پس از اعزام به مراکز درمانی ترخیص شده‌اند و هم‌اکنون هیچ کدام از مصدومان بستری نیستند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *